Plogging – połączenie sportu i dbania o środowisko

W dzisiejszych czasach, kiedy styl życia i dbanie o środowisko stają się coraz ważniejsze, pojawiają się nowe sposoby angażowania się w aktywność fizyczną i jednoczesne troszczenie się o naszą planetę. Jednym z takich trendów jest plogging – fenomenalne połączenie biegania, fitnessu i sprzątania środowiska. Dzięki tej aktywności możemy poprawić naszą kondycję, cieszyć się pięknem przyrody oraz przyczynić się do ochrony środowiska. W tym wpisie przybliżymy Wam czym jest plogging, skąd się wziął i jakie korzyści przynosi.

Czym jest plogging?

Plogging to połączenie dwóch słów: “plocka upp” (szwedzkie słowo oznaczające “podnosić”) i “jogging”. Polega na bieganiu lub chodzeniu z przerwami na zatrzymanie się i zbieranie śmieci z terenu, po którym się poruszamy. Podczas ploggingu nosimy worki lub rękawice i zbieramy napotkane na naszej trasie śmieci, takie jak plastikowe butelki, puszki, folie czy inne zanieczyszczenia. Ta forma aktywności fizycznej pozwala nam na połączenie dbania o swoje zdrowie z troską o czystość otoczenia.

Skąd się wziął plogging?

Plogging powstał w Szwecji w 2016 roku i szybko zyskał popularność w innych krajach. Pomysłodawcą był Erik Ahlström, który podczas biegania w Sztokholmie zauważył mnóstwo śmieci na swojej trasie. Postanowił połączyć przyjemne z pożytecznym i zaczął zbierać śmieci w trakcie swoich treningów. Jego inicjatywa stała się szybko viralowa, a plogging zyskał na popularności na całym świecie.

Korzyści płynące z ploggingu

Sprawność fizyczna: Plogging to doskonała forma aktywności fizycznej, która angażuje różne grupy mięśniowe. Zbieranie śmieci podczas biegania lub chodzenia pozwala na zwiększenie wydolności organizmu i wzmacnianie mięśni.

Czystość środowiska: Jedną z największych korzyści ploggingu jest oczywiście czystość naszego otoczenia. Zbierając śmieci z ulic, parków czy lasów, możemy przyczynić się do poprawy stanu środowiska naturalnego i ograniczenia negatywnego wpływu plastiku na naszą planetę.

Społeczność i świadomość: Plogging to także forma społecznego zaangażowania. Poprzez plogging możemy inspirować innych do podjęcia działań na rzecz ochrony środowiska i zachęcać do sprzątania w swojej okolicy.

Zmniejszenie zużycia surowców: Zbierając plastikowe butelki i puszki, dajemy im drugie życie poprzez recykling. Odpowiednie przetwarzanie tych materiałów przyczynia się do zmniejszenia zapotrzebowania na nowe surowce i ograniczenia negatywnego wpływu na środowisko.

Plogging to nie tylko moda, ale również świadome działanie na rzecz naszego zdrowia i środowiska. Ta aktywność angażuje nasze ciało, czyni otoczenie czystsze i wzmacnia poczucie społecznej odpowiedzialności. Dlatego zachęcamy Was do wypróbowania ploggingu – połączcie ruch, naturę i troskę o środowisko w jedno i przyczyńcie się do tworzenia lepszego jutra dla nas wszystkich.

W tym miejscu gorąco polecamy organizowane przez nas cyklicznie wydarzenie “Plogging nad Bugiem”. 19 sierpnia 2023 r. już po raz trzeci spotkamy się w malowniczym Mielniku na treningu biegowym, aby doświadczyć ploggingu wraz z innymi entuzjastami sportu i dbania o środowisko.

Wydarzenie jest wspierane przez naszego Sponsora Tytularnego – spółkę PGE – lidera transformacji energetycznej w Polsce, wiodącego producenta energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych.

“Plogging nad Bugiem” jest idealnym przykładem, jak lokalne społeczności mogą współdziałać na rzecz zrównoważonej przyszłości. Dzięki wsparciu PGE, lidera zielonej zmiany, wydarzenie staje się jeszcze bardziej znaczące i inspirujące. Grupa PGE promuje ideę ploggingu, ale również aktywnie angażuje się w wielotorowe działania mające na celu ochronę środowiska naturalnego.

Jeśli jesteś zainteresowany udziałem w wydarzeniu “Plogging nad Bugiem”, więcej informacji i link do rejestracji znajdziesz w wydarzeniu na Facebooku: Plogging nad Bugiem vol. 3

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *